Spektakl „AskAPP” – Refleksja nad Pracowniczą Rzeczywistością w Erze Technologii
Spektakl „AskAPP” – Refleksja nad Pracowniczą Rzeczywistością w Erze Technologii
Jednak czy zastanawiamy się, klikając w aplikacji, że po drugiej stronie są ludzie? Często są to uchodźcy lub imigranci, którzy nie znają swoich prawdziwych pracodawców i działają na obrzeżach systemu. Potęga ogromnych korporacji, które stoją za tymi aplikacjami, wynika z ich zasięgu i zdolności do unikania regulacji. Wszelkie próby wprowadzenia ograniczeń szybko są obchodzone przez pośredników i technologicznych gigantów.
W odpowiedzi na te wyzwania powstał spektakl „AskAPP”. Ten niezwykły spektakl jest rezultatem licznych wywiadów przeprowadzonych z kurierami rowerowymi, taksówkarzami oraz pracownikami seksualnymi. To spojrzenie na pracowniczo-wirtualną rzeczywistość opowiedziane przez tych, którzy ją najlepiej znają.
Spektakl stawia pytania, czy to wyzwolenie się od opresyjnych, lokalnych przepisów, które utrudniają zarabianie pieniędzy, czy naruszenie wypracowanej umowy społecznej? Czy wkraczamy w cyberpunk czy też w cyberfeudalizm? Korzystając z fragmentów „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz rozmów z Magdą Mosiewicz i Dominikiem Skrzypkowskim, „DIALOG” z marca 2023 roku, spektakl eksploruje te kwestie.
Jednak warto zaznaczyć, że spektakl „AskAPP” porusza kontrowersyjne tematy, włączając sceny przemocy związane z pracą seksualną oraz używanie środków psychoaktywnych. Spektakl ten został stworzony w ramach stypendium „Młoda Polska 2023” przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury.
Reżyserią „AskAPP” zajmuje się Robert Traczyk, absolwent Politechniki Wrocławskiej i reżyserii na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Marta Czujowska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, odpowiada za scenografię i kostiumy, a muzykę skomponował Miłosz Majchrzak. Spektakl wykorzystuje także realizację wideo Marta Czujowska i Adama Rudnickiego, a konsultacja choreograficzna jest autorstwa Zbigniewa Karbowskiego.
Premiera spektaklu „AskAPP” miała miejsce 5 października 2023 roku, a bilety można nabyć na stronie bilety.grotowski-institute.pl.
Robert Traczyk to nie tylko reżyser „AskAPP”, ale także absolwent Politechniki Wrocławskiej i reżyserii na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Związany z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu, brał udział w wielu projektach teatralnych i zdobył wiele nagród.
Marta Czujowska, scenografka spektaklu, to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, która tworzy scenografie zarówno dla teatru, jak i filmu. Miłosz Majchrzak, aktor, performer, DJ i producent, jest związany z grupą artystyczną „Tech Teatr” i inspiruje się różnorodnymi dziedzinami sztuki.
„AskAPP” to spektakl, który nie tylko wstrząsa widzem, ale również skłania do refleksji nad rzeczywistością pracowników w erze technologii. Przesłanie tego dzieła jest jak nigdy wcześniej aktualne i budzi ważne pytania o naszą cyfrową przyszłość.
Partnerzy: Akademia Sztuk Teatralnych, filia we Wrocławiu, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatr na Faktach
Współorganizacja: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego