ARTYKUŁ SPONSOROWANY, Edukacja, Rozrywka

Zalety zabawy tablicami sensorycznymi

Małe dzieci bardzo lubią się bawić zwykłymi, domowymi przedmiotami. Jeżeli coś można otworzyć, przekręcić czy przesunąć, to jest to fascynujące doświadczenie. Oczywiście najczęściej te najciekawsze rzeczy trzeba przed dziećmi w jakiś sposób zabezpieczać, lecz można za to im coś ciekawego dać zamian, co z pewnością ucieszy każdego młodego odkrywcę. Taką zabawką jest tablica sensoryczna. Najczęściej zrobiona ze sklejki lub deski, do której przyczepione są różnego rodzaju rzeczy.

Mogą to być zębatki, przełączniki czy pokrętła, nadające się idealnie do odkrywania, w jaki sposób działają. Bardzo dobrze świetnie się też sprawdzają elementy emitujące dźwięki, na przykład trąbki, cymbałki czy dzwonki, lecz tych elementów jest dużo więcej. Każdy z nich z nich coś wnosi, każdy z nich pokaże coś nowego i stymuluje wyobraźnię do działania. Tablice sensoryczne są naprawdę przydatne jeżeli chodzi o poznawanie świata przez maluchy, świetnie sprawdzają się nawet w wieku pięciu czy sześciu lat. Ogromną ich zaletą jest to, że umożliwiają samodzielne odkrywanie. Wszystko, co tablica edukacyjna dla dzieci zawiera w sobie, jest do dyspozycji, nie ma obawy, że któryś z rodziców przyjdzie i zabierze z takim trudem zdobyty skarb. Następną sprawą jest okrywanie.

Za każdym następnym razem, kiedy maluch sięgnie po tablicę, będzie odkrywał coraz to nowe rzeczy, poznaje w jaki sposób działają poszczególne elementy. Świetnie wpływa to na motoryczny rozwój, ponieważ znacznie się poprawia koordynacja ruchowa a także rośnie kreatywność. Równocześnie w niejednym przypadku zajdzie konieczność poćwiczenia wytrwałości i cierpliwości, czyli cech, jakie tak mocno się przydają jak się jest dorosłym. Dobrze wykonane i zaprojektowane tablice edukacyjne bez żadnego problemu wytrzymają długie lata intensywnego użytkowania, i przez ten czas na pewno pomogą w dużym stopniu w rozwoju każdego dziecka.

Producenci takich tablic mają w ofercie sporo ich modeli, różniących się wielkością i zawartością. Jeśli ktoś czuje się na siłach, to może również samemu taką tablicę zrobić, nie będzie to raczej żadne skomplikowane wyzwanie.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY