
Aparat ortodontyczny – sprzymierzeniec pięknego uśmiechu
Zdrowe zęby to nie tylko zęby pozbawione próchnicy, ale także zęby proste. Natomiast wady zgryzu to dość powszechna dolegliwość, która wiąże się z wieloma negatywnymi czynnikami. Dlatego właśnie tak ważne jest podjęcie leczenia u ortodonty i pozbycie się wady zgryzu. Aparat ortodontyczny to najlepszy przyjaciel prostych zębów i z pewnością nie należy obawiać się noszenia aparatu. Tym bardziej, że współczesna ortodoncja oferuje już niemal niewidoczne, a wciąż skuteczne aparaty na zęby.
Skąd się biorą wady zgryzu?
Przyczyn wad zgryzu jest wiele. Krzywy zgryz może być zapisany w genach, znacznie częściej jednak wynika ze szkodliwych nawyków. Przede wszystkim do kształtowania się wady zgryzu przyczynia się oddychanie przez usta, bruksizm (zgrzytanie zębami), wkładanie do buzi przedmiotów (np. długopisów) i obgryzanie ich oraz cały szereg błędów we wczesnym etapie rozwoju dziecka. Chodzi tu między innymi o: niewłaściwą metodę układania dziecka do karmienia piersią i butelką oraz do snu, pozwalanie na ssanie kciuka, policzków i warg, długie i nieprawidłowe używanie smoczka.
Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?
Leczenie ortodontyczne to nie kwestia tylko estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Wady zgryzu mogą bowiem przyczyniać się do rozwoju poważnych chorób przyzębia, próchnicy, nadmiernego ścierania się zębów, bólów głowy i twarzy, zaburzonego gryzienia i żucia czy też problemów z prawidłową i wyraźną mową. Nachodzące na siebie zęby, w dodatku mocno stłoczone, często znacząco utrudniają ich mycie i dokładne czyszczenie, przez co może odkładać się kamień nazębny.
A jeśli do tych wszystkich dolegliwości zdrowotnych dodamy widoczne pogorszenie wyglądu szczęki i powstrzymywanie się od uśmiechu, to mamy jeszcze szereg aspektów psychologicznych. Krzywy zgryz może wpływać negatywnie na nastrój i poczucie własnej wartości. Zatem aparat ortodontyczny to najlepsza inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie.
Jaki aparat na zęby wybrać?
Obecnie wybór aparatów na zęby jest bardzo duży. W dużej mierze to, jaki aparat ortodontyczny będzie najlepszy, wynika z zaawansowania i rodzaju wady zgryzu. Ortodonta poleci odpowiedni aparat, natomiast od możliwości finansowych pacjenta zależy, czy będzie chciał dodatkowo aparat estetyczny nieco bardziej niż tradycyjny metalowy. Najbardziej podstawowym podziałem aparatów jest zaś ten, które wyróżnia aparat na zęby ruchomy i aparat na zęby stały. Zdecydowanie częściej używa się stałych aparatów. Ich nazwa może być nieco myląca – nie trzeba ich nosić stale, tylko nieprzerwanie przez około dwa lata.
Aparat na zęby ruchomy
Po aparat ruchomy sięga się na ogół u dzieci i to tych, których wada zgryzu jest niewielka. Aparat ortodontyczny ruchomy wyróżnia się tym, że nosi się go przez określoną liczbę godzin w ciągu doby i można go zdejmować np. do jedzenia. Niestety, taki aparat nie poradzi sobie z poważniejszymi wadami zgryzu. Nie stosuje się go również u dorosłych, ponieważ jego działanie jest wówczas za słabe.
Aparat ortodontyczny stały
Stałe aparaty na zęby składają się z trzech niezbędnych elementów – zamków, pierścieni i drutu. Zamki i pierścienie przykleja się do szkliwa specjalnym klejem, a do nich przytwierdza się drut. To właśnie drut wywiera nacisk na zęby, przez co zmieniają one swoje położenie. Przez cały okres leczenia (najczęściej od półtora roku do dwóch lat) konieczne są wizyty kontrolne u ortodonty. Podczas tych wizyt ortodonta weryfikuje postęp leczenia i wprowadza ewentualne korekty. Najbardziej podstawowym aparatem jest metalowy aparat ortodontyczny. Do wyboru mamy także bardziej estetyczny i mniej widoczny aparat porcelanowy lub samoligaturujący aparat ortodontyczny.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również aparaty na zęby typu aligner (np. Invisalign, Clear Aligner) wyglądające jak plastikowe i przezroczyste nakładki na zęby.
Bez względu na to, jaki aparat na zębach nosimy, konieczne jest regularne sprawdzanie postępów leczenia w gabinecie ortodonty.
+Artykuł sponsorowany+