ARTYKUŁ SPONSOROWANY, Biznes, Finanse

Kryptowaluty – co warto wiedzieć na ten temat?

O kryptowalutach słyszy się coraz więcej, choć wciąż wiele osób nie wie, co to właściwie jest, ani do czego służy. Marką samą w sobie jest jednak Bitcoin – nawet osoby, które nie wiedzą, co to kryptowaluty, za pewne miały okazję coś słyszeć na temat fenomenu tej waluty cyfrowej. Oto kilka podstawowych informacji, które warto wiedzieć o kryptowalutach.

Czym właściwie są kryptowaluty?

Kryptowaluty to zdecentralizowany środek płatniczy. W odróżnieniu od tradycyjnych walut nie są one nadzorowane (przynajmniej w większości) przez komisje nadzoru finansowego i banki centralne. Moc obliczeniową potrzebną do istnienia sieci transakcyjnej dostarczają sami użytkownicy. Kryptowaluty w zamyśle mają być anonimową i dyskretną formą płatności, ale również stanowią ważny element innowacyjnych projektów, w których użytkownicy z całego świata mogą łączyć się w większe grupy z myślą o rozwoju dowolnej inicjatywy, np. przeglądarki internetowej.

Do czego służą kryptowaluty?

Przede wszystkim jest to środek płatniczy, którym coraz częściej można płacić w sklepie lub przez Internet. Na świecie istnieją kraje, w których Bitcoin jest uznawany za oficjalny środek płatniczy. Przykładem jest Salwador. Z kolei w Szwajcarii Bitcoinem można zapłacić podatki. Adopcja kryptowalut stale postępuje, dzięki czemu, znajdują one nowe zastosowania. Od wielu lat waluty cyfrowe są również ważnym instrumentem inwestycyjnym i wspierają rozwój wielu inicjatyw.

Czy warto zainwestować w kryptowaluty?

Wiele osób słyszało o tym, że Bitcoin w 2009 roku kosztował mniej niż dolara, a rekord osiągnięty w 2021 roku wyniósł blisko 70 tys. dolarów. To rozpala wyobraźnię. Jednak inwestycje w kryptowaluty możemy polecić wyłącznie tym osobom, które są zdeterminowane, aby lepiej poznać ten świat i prawa nim rządzące. Waluty cyfrowe są bowiem bardzo ryzykownym instrumentem finansowym. Plusem jest jednak to, że aktualnie na rynku Bitcoina oraz innych kryptowalut panuje bessa, dzięki czemu, można je kupić znacznie poniżej ATH (rekordu wartości).

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY