Budownictwo, Przemysł

Co to są oświetleniowe słupy i jakie pełnią zadania

Wychodząc po zmroku z domu w wielu miejscach mimo braku słońca będzie w miarę jasno. Jest to zasługa ulicznego oświetlenia, jakie instalowane jest wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne. Te wszystkie lampy, które świecą na ulice i chodniki trzeba jednak do czegoś przyczepić, i do tej roli wykorzystuje się różnego rodzaju słupy oświetleniowe uliczne.

Dostępne są one w wielu modelach, dzięki czemu dobrać będzie można jak najlepszy do miejsca montażu i wymagań inwestora. Ale też i przepisów prawnych, ponieważ stawiając słupy w przestrzeni publicznej trzeba takich przestrzegać. Pewne konstrukcje słupów poza samymi lampami umożliwiają też zamontowanie dodatkowych elementów, takich jak na przykład słoneczne panele, znaki i tablice lub różne generatory. Wykonuje się je z różnych rodzajów materiałów. Najbardziej popularna jest zwykła stal, odpowiednio zabezpieczona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Stalowe słupy są mocne i wytrzymałe, a jednocześnie można z nich tworzyć konstrukcje o różnych przekrojach i kształtach. Mogą mieć na przykład profil sześciokątny, okrągły czy kwadratowy, ale różnych możliwości pod tym względem jest znacznie więcej.

Sporo zależy tu od miejsca, w jakim się je montuje. Na przykład w parkach i alejkach na osiedlach chętnie są wybierane modele w stylu retro, które świetnie się prezentują z odpowiednio dopasowanymi oprawami lamp. Z kolei w przypadku ruchliwych ulic liczy się przede wszystkim praktyczność, z tego też powodu inwestorzy preferują prostsze i tańsze opcje. Dość często do produkowania słupów wykorzystywane jest również aluminium, które charakteryzuje się dużo mniejszą wagą. U producentów spotkać też można modele wykonane z drewna, w niektórych rozwiązaniach sprawdzają się one naprawdę dobrze. Montaż słupów wykonany być powinien przez wyspecjalizowane firmy, posiadające niezbędne uprawnienia do tego. Chodzi tu zarówno o to, żeby ich konstrukcja po postawieniu była stabilna, jak też o przyłączenie zasilania elektrycznego.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY